Dobre lokaty bankowe

Lokaty bankowe

Jeżeli ktoś ma nieco wolnych środków, które może zaoszczędzić, to interesują go miejsca, gdzie mógłby te środki ulokować, aby z czasem przyniosły mu możliwie maksymalny i bezpieczny zysk. Jednym słowem interesują go dobre lokaty.

Gdzie ulokować oszczędności?

Ale dobre lokaty, to niekoniecznie muszą być tylko i wyłącznie lokaty bankowe, z którymi słowo „lokaty” kojarzy się przede wszystkim. Dobrze ulokować oszczędności można także w innych aktywach. Równie bezpiecznym rozwiązaniem, a dla wielu także korzystniejszym są obligacje skarbowe. Są one nie tylko nieco wyżej od lokat bankowych oprocentowane, ale także umożliwiają oszczędzającemu sprzedaż posiadanych obligacji w dowolnym momencie, bez utraty naliczonego do chwili sprzedaży oprocentowania.
Można także zakupić obligacje korporacyjne czyli obligacje emitowane przez firmy. Ich oprocentowanie jest zawsze konkurencyjne w stosunku do lokat i obligacji skarbowych, ale także ryzyko związane z ich zakupem jest nieco większe. O ile bowiem lokaty bankowe są prawie zawsze gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a obligacje skarbowe przez Skarb Państwa, to obligacje korporacyjne nie są aż tak dobrze zabezpieczone. Oszczędności można także ulokować w jednym z licznych funduszy inwestycyjnych. Wiele z nich niesie ze sobą bardzo ograniczone lub prawie żadne ryzyko straty, jednak i zyski osiągnięte przez oszczędzającego nie będą imponujące. Fundusze są jednak wartą rozważenia alternatywą dla lokat i obligacji.

Dlaczego lokaty?

Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest trzymanie oszczędzonych pieniędzy w domu. Wtedy nawet w najlepszym okresie stracą one na swojej realnej wartości w wyniku rokrocznej inflacji. Wprawdzie może się trafić także i deflacja, ale to raczej tylko teoretyczna możliwość.
Porównanie lokat bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj inne:
Jak uzyskać kredyt?

Jak uzyskać kredyt? Aby uzyskać kredyt w banku, zazwyczaj należy spełniać kilka podstawowych warunków.

Zamknij